Ворсівська громада

У XIV ст. українські землі увійшли до складу Великого князівства Литовського Саме в цей період ми маємо перші письмові згадки про Ворсівку. Одними з перших відомими нам власниками села були Івашко Гвоздь, а потім Мишко Затика. В 1496 р. Федко Козакевич звернувся з проханням до литовського князя Олександра передати йому ворсівські землі після смерті Мишка Затики, який не мав сім’ї і дітей. Своє прохання він мотивував тим, що його маєтність знаходилася поруч – в Новосілках (біля Обліток), а Івашко Гвоздь його рідний дядько. Далі чолобитна обривається, але, як вказував відомий дослідник середньовіччя П. Клепатський у своїй книзі «Очерки по истории земли Киевской», скоріше за все прохання Козакевича було задоволене. У 1545 р. селище Ворсіцьке (так тоді називалася Ворсівка), що входило до складу земель Житомирського замку, перебувало у власності родини знатних шляхтичів Стрибилів.

Під час національно-визвольної війни під проводом Б. Хмельницького адміністративно-територіальними одиницями відновленої Української держави були полки. У Київському воєводстві діяло три з них – Київський, Білоцерківський та Переяславський. Полки відповідно ділилися на сотні. Згідно з Реєстром війська запорізького 1648 р. у Київському полку налічувалося 18 сотень і 2010 козаків.

Після укладення в серпні 1649 р. Зборівського мирного договору між гетьманом України Б. Хмельницьким та польським королем Яном II Казимиром Українська держава визнавалася польським урядом у межах Київського, Чернігівського та Брацлавського воєводств. Визначався кордон вздовж річки Случ, який польські війська не мали права переходити. Тому на  кордонах з Польщею створюються нові козацькі сотні, які несли прикордонну службу. Однією з них і стала Ворсівська сотня, яка існувала з 1649 по 1651 рр.

Read more...

    На базі Ворсівського НВК «ДНЗ-ЗНЗ І-ІІ ступенів» відбувся семінар-практикум директорів закладів загальної середньої освіти району з проблеми «Нова українська школа: формування ключових компетентностей учнів через розвиток їхнього критичного мислення».

У рамках «практичної лабораторії» учасникам семінару директором Ворсівського НВК «ДНЗ-ЗНЗ І-ІІ ступенів» Світланою Олексіївною Івановою, заступником директора з навчально-виховної роботи Лідією Павлівною Якименко та педагогом-організатором Світланою Йосипівною Марчук презентовано досвід роботи адміністрації, педагогічного колективу навчального закладу щодо створення в школі освітнього та виховного простору для формування ключових компетентностей школярів.

Відеопривітання колегам надіслав колишній директор цієї школи, а нині професор, доктор історичних наук кафедри економічної теорії факультету економіки та управління Київського національного економічного факультету, Почесний громадянин Малина Володимир Студінський.

 

Також учасників семінару було запрошено до «педагогічної майстерні», де вони відвідали відриті уроки в 1-му («Я досліджую світ», тема: «Світ живої природи», вчитель Марина Василівна Марчук), 4-му (інтегрований урок з математики та природознавства, тема: «Україна на карті світу», вчитель Тетяна Володимирівна Гриневич), 5-му (зарубіжна література, тема: «Ідея радості життя та відкриття світу за романом Е. Портер «Поліанна», вчитель Світлана Йосипівна Марчук) і 7-му (бінарний урок української літератури та англійсько мови, тема: «Слово-пісня В. Лісовського», вчителі Лідія Анатоліївна Коваленко, Наталія Василівна Конотовська).

- Урок, на якому я побувала у 5-класі, повністю відповідає всім вимогам, діти активні, матеріал подано вчителем цікаво, використовуються різні форми й методи роботи дітьми, мультимедійне обладнання. Радує те, що і в сільській школі діти отримують необхідний багаж знань, умінь і навичок, нормально орієнтуються у виучуваному матеріалі, комунікативні. А в колективі панує дружня й товариська атмосфера, аура взаємодопомоги й підтримки, - розповіла директор Нововороб'ївського НВК «Школа-сад» Ольга Мазур.

 

До «директорського портфелю» учасникам семінару завідуюча методкабінетом відділу освіти Лідія Коваленко запропонувала методичні рекомендації щодо підготовки та проведення уроку з розвитку критичного мислення.

На завершення семінару начальник сектору освіти Малинської РДА Віталій Коробейник від імені всіх присутніх колег подякував адміністрації та педагогам Ворсівського НВК за належну підготовку до районного семінару, забезпечення потрібного рівня освітніх стандартів, виховання й позаурочну роботу.

 За матеріалами  https://infomalin.biz/

В рамках виконання програми дослідження стародавньої металургії Інституту археології НАН України співробітники цього інституту, кандидати історичних наук А.В.Петраускас та В.К. Козуба продовжуючи традиції наукової експедиції 1932 р. на територію Правобережного Полісся, яку очолював відомий український вчений О.Оглоблин, дослідили середньовічні пам’ятки Малинщини.  Археологи віднайшли та зафіксували місця знаходження рудень біля Чоповичів, Тростяниці, Рудні Рихти, Баранівки, Пиріжок, Недашок, Ялцівки, Королівки, на хуторі Антонів. Справжнім відкриттям стало відкриття гут (місць виготовлення скла) в Королівці, Антоновому хуторі, які не згадуються в архівних документах. Завдяки праці вчених відкрито нові поселення жителів краю доби Київської Русі поблизу Баранівки та Українки.

Ще одна загадка історії Малинщини близька до розкриття. Вчені прочитали надписи на надмогильних плитах поблизу Ворсівської церкви. Виявляється – ці плити виготовлені з малинового кварциту, який походить з Овруччини. На них викарбувані прізвища померлих священиків першої половини 18 століття. Залишилося розгадати лише їх роки поховання (в текстах напівстерті). Всі знайдені артефакти після дослідження поповнять фонди Малинського міського краєзнавчого музею. Чекаємо нових відкриттів, адже історія нашого краю ще таїть у собі багато таємниць.   

Директор міського музею              Василь Тимошенко