Ворсівська громада

ВОРСІВКА – село, центр сільської ради. Ворсівка має дуже давню і насичену багатьма подіями історію. Почнемо  з сивої давнини. Археологічні розкопки та знахідки копачів засвідчують, що життя у  Ворсівці вирувало з давніх часів. Тут були знайдені монети часів Візантійської імперії, Великого Князівства Литовського, Речі Посполитої. Найбільш ймовірно, що на піщаних дюнах біля озерця Круглик знаходилися стоянки доби неоліту. Нині в музейній кімнаті місцевої школи зберігаються кам’яні знаряддя праці, виявлені учнями  на території села. Археологами біля села виявлені матеріали доби бронзи, давньоруські кургани.

Цікаве походження назви села. За однією з них наймення Ворсівки походило від заняття його давніх жителів, які займалися обробкою вовни і рослинного волокна, передусім льону. Тогочасна технологія обробки сукна передбачала ворсування. Ворс на сукні одержували вичісуванням водою, для цього його клали в сітчасті корзини з лози, які оберталися потоком води. Однак таких документальних підтверджень, легенд чи спогадів старожилів про те, що Ворсівка була одним із центрів обробітку вовни, нами  поки що не виявлено.

За іншою версією походження назви села має більш давні корені. У книзі відомого дослідника історії України Литовської доби  Б. Клепатського, із посиланням на середньовічні документальні джерела згадується і інша назва села – «Ворсичі». Багато вчених відносять  виникнення  назв населених пунктів із закінченням на –ичи та –ичі до періоду первіснообщинного ладу. Причому творення цих назв вказує, що їх утворення припадає на другий етап еволюції суспільства: патріархальну сім’ю родової общини пізнішого часу, коли вся сім’я була вже зосереджена навколо родоначальника чоловічої статі.

Read more...

У XIV ст. українські землі увійшли до складу Великого князівства Литовського Саме в цей період ми маємо перші письмові згадки про Ворсівку. Одними з перших відомими нам власниками села були Івашко Гвоздь, а потім Мишко Затика. В 1496 р. Федко Козакевич звернувся з проханням до литовського князя Олександра передати йому ворсівські землі після смерті Мишка Затики, який не мав сім’ї і дітей. Своє прохання він мотивував тим, що його маєтність знаходилася поруч – в Новосілках (біля Обліток), а Івашко Гвоздь його рідний дядько. Далі чолобитна обривається, але, як вказував відомий дослідник середньовіччя П. Клепатський у своїй книзі «Очерки по истории земли Киевской», скоріше за все прохання Козакевича було задоволене. У 1545 р. селище Ворсіцьке (так тоді називалася Ворсівка), що входило до складу земель Житомирського замку, перебувало у власності родини знатних шляхтичів Стрибилів.

Під час національно-визвольної війни під проводом Б. Хмельницького адміністративно-територіальними одиницями відновленої Української держави були полки. У Київському воєводстві діяло три з них – Київський, Білоцерківський та Переяславський. Полки відповідно ділилися на сотні. Згідно з Реєстром війська запорізького 1648 р. у Київському полку налічувалося 18 сотень і 2010 козаків.

Після укладення в серпні 1649 р. Зборівського мирного договору між гетьманом України Б. Хмельницьким та польським королем Яном II Казимиром Українська держава визнавалася польським урядом у межах Київського, Чернігівського та Брацлавського воєводств. Визначався кордон вздовж річки Случ, який польські війська не мали права переходити. Тому на  кордонах з Польщею створюються нові козацькі сотні, які несли прикордонну службу. Однією з них і стала Ворсівська сотня, яка існувала з 1649 по 1651 рр.

Read more...

    На базі Ворсівського НВК «ДНЗ-ЗНЗ І-ІІ ступенів» відбувся семінар-практикум директорів закладів загальної середньої освіти району з проблеми «Нова українська школа: формування ключових компетентностей учнів через розвиток їхнього критичного мислення».

У рамках «практичної лабораторії» учасникам семінару директором Ворсівського НВК «ДНЗ-ЗНЗ І-ІІ ступенів» Світланою Олексіївною Івановою, заступником директора з навчально-виховної роботи Лідією Павлівною Якименко та педагогом-організатором Світланою Йосипівною Марчук презентовано досвід роботи адміністрації, педагогічного колективу навчального закладу щодо створення в школі освітнього та виховного простору для формування ключових компетентностей школярів.

Відеопривітання колегам надіслав колишній директор цієї школи, а нині професор, доктор історичних наук кафедри економічної теорії факультету економіки та управління Київського національного економічного факультету, Почесний громадянин Малина Володимир Студінський.

 

Також учасників семінару було запрошено до «педагогічної майстерні», де вони відвідали відриті уроки в 1-му («Я досліджую світ», тема: «Світ живої природи», вчитель Марина Василівна Марчук), 4-му (інтегрований урок з математики та природознавства, тема: «Україна на карті світу», вчитель Тетяна Володимирівна Гриневич), 5-му (зарубіжна література, тема: «Ідея радості життя та відкриття світу за романом Е. Портер «Поліанна», вчитель Світлана Йосипівна Марчук) і 7-му (бінарний урок української літератури та англійсько мови, тема: «Слово-пісня В. Лісовського», вчителі Лідія Анатоліївна Коваленко, Наталія Василівна Конотовська).

- Урок, на якому я побувала у 5-класі, повністю відповідає всім вимогам, діти активні, матеріал подано вчителем цікаво, використовуються різні форми й методи роботи дітьми, мультимедійне обладнання. Радує те, що і в сільській школі діти отримують необхідний багаж знань, умінь і навичок, нормально орієнтуються у виучуваному матеріалі, комунікативні. А в колективі панує дружня й товариська атмосфера, аура взаємодопомоги й підтримки, - розповіла директор Нововороб'ївського НВК «Школа-сад» Ольга Мазур.

 

До «директорського портфелю» учасникам семінару завідуюча методкабінетом відділу освіти Лідія Коваленко запропонувала методичні рекомендації щодо підготовки та проведення уроку з розвитку критичного мислення.

На завершення семінару начальник сектору освіти Малинської РДА Віталій Коробейник від імені всіх присутніх колег подякував адміністрації та педагогам Ворсівського НВК за належну підготовку до районного семінару, забезпечення потрібного рівня освітніх стандартів, виховання й позаурочну роботу.

 За матеріалами  https://infomalin.biz/