На початку XX ст. одним з найбільших землевласників Малинської волості був Вацлав Билина. У селах Ворсівка та Ворсівська Рудня йому належало 1979 дес. землі. Це була освічена людина з сучасними поглядами на ведення господарства та ставлення до громади. Підтримував дружні зв’язки з родиною всесвітньо відомого вченого М.М. Миклухо-Маклай, яка проживала в Малині. В. Билина був членом праління Малинської богодільні С.Радзивілл. Він активно займався благодійністю. За кошти  Билини у 1850 році  було здійснено капітальний ремонт Ворсівської Свято-Миколаївської церкви.

Землевласника З. Билину селяни згадували добрим словом не тільки за ремонт храму. За спогадами старожилів, він не гордував надавати селянам допомогу. Ворсівчани, зі свого боку, з повагою ставилися до місцевого поміщика. Тому коли після встановлення радянської влади місцеві активісти хотіли розправитися з Билинами, жителі села взяли родину поміщиків під свій захист.

У 1920 р. під час відступу українсько-польської армії з Києва родина Вацлава та Ізабелли Билин емігрувала до Польщі. Разом з батьками до Польщі виїхав і їх син Михал. Він народився 18 січня 1904 року у селі Ворсівка. З раннього дитинства Михал мав неабиякі здібності до малювання, отож батьки всіляко сприяли їх розвитку. Саме заняття малярством стане справою його життя.

У 1921 році Михал розпочинає своє навчання у варшавській школі мистецтв. Особливим його захопленням було малювання картин на військову (баталістичну) тематику. Щоб краще розібратися із особливостями військової справи, вирішив піти на службу у кавалерію. Як пристало художнику-баталісту, історію військ, давньої зброї, мундирів вивчав у Музеї польських військ.  Після закінчення навчання розпочав творити перші історичні композиції та одночасно налагодив співробітництво із виданням «Наша книгарня» та редакцією «Вогника», виконуючи ілюстрації до книжок та журналів для дітей.

Після початку другої світової війни поручник М. Билина боронив свою країну, у боях був поранений. Продовжував боротьбу у підпіллі, учасник відомого варшавського повстання 1944 року проти німецько-фашистських загарбників, отримавши важкі поранення під час боїв на Мокотуві (один з районів польської столиці).

У тяжкі повоєнні роки Билина брав участь у відновленні видання «Наша книгарня». З 1956 року займався викладацькою діяльністю, отримав наукове звання  професора Академії мистецтв.

Активно продовжує творити картини. З під руки майстра постала ціла історія польського війська – від перших польських королів до Другої світової війни. Чотири картини художника були використані в 1968 році при випуску серії поштових марок Польщі, присвячених 25-річчю Народного війська польського. Полотна М.Билини нині прикрашають зали Музею польського війська  та Музею незалежності у Варшаві.

Не полишив Михал і ще одного свого заняття – ілюстрацій до книг, в першу чергу дитячих.  Одним з оригінальних задумів М.Билини були ілюстрації до відомого карельсько- фінського поетичного епосу «Калевала».

Нагороджений рицарським хрестом Ордену відродження Польщі (1954 рік).  М. Билина помер у 1982 році. Похований на військовому кладовищі у Варшаві.

З. Билина-2На честь цього відомого польського художника, графіка та ілюстратора, вченого в 2009 році названо школу номер 310 у місті Варшава. У ній відкрито музей М.Билини.  А ми горді тим, що наша малинська земля є батьківщиною цієї талановитої людини.

Література

1.Житомирський обласний державний архів. – Ф. р-363, оп 2, спр.19, арк.25.
Весь Юго-Западный край. 191 3. – С.-Петербург, 1914 . – С. 575.

2. Bylina // https://pl.wikipedia.org/wiki/Micha?_Bylina.

 

Автор:

Тимошенко В.І. – кандидат історичних наук, Почесний член Національної спілки краєзнавців України