На Святвечір закінчується багатоденний піст, і схід першої зірки символізує народження Христа.

       Православні віруючі і греко-католики відзначають навечір'я Різдва Христового, або різдвяний святвечір. 6 січня у віруючих закінчується Різдвяний піст, який тривав з 28 листопада. Цей піст був встановлений ще у часи раннього християнства спеціально для того, щоб до дня Різдва православні християни очистили себе покаянням, молитвою і стриманістю. Різдвяний піст завершується після настання темряви, або появи на небі першої зірки, яка символізує зірку, що зійшла над Віфлеємом у момент народження Ісуса. Згідно з Євангелієм, побачивши її, східні мудреці прийшли поклонитися Немовляті Христу і принесли Йому свої дари.

        Святвечір буває двічі на рік - напередодні свят Різдва Христового та Богоявлення (Водохреща). За традицією, цього дня, прийшовши з храму після ранкової служби, віруючі утримуються від вживання їжі до вечора, а в різдвяний святвечір - до появи на небі першої зірки.

       За монастирським статутом у цей день на трапезі покладається тільки кутя - варена пшениця (або рис) з медом, звідки і походить назва.