П’ятого листопада в Іванківському районі Київської області в урочищі «Христя», що знаходиться за один кілометр від села Ставрівка і є територією мисливського господарства ТОВ СМГ «Полісся», виявлено загибель трьох диких кабанів. У відібраному для експертизи біологічному матеріалі фахівцями Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної медицини було виявлено збудника вірусу класичної чуми свиней.

У зв’язку з цим зазначене мисливське господарство було визнано неблагополучним по класичній чумі, тому із сьомого листопада та введено карантинні обмеження. Карантинною зоною визначено територію в радіусі десять кілометрів від села Ставрівка. Її межі проходять від села Сидоровичі по автотрасі до сіл Термахівка, Обуховичі, далі умовна лінія повертає до сіл Запрудка, Коленцівське, йде по річці Тетерев до села Підгайне, звідти — на села Старовичі, Мокра Корма, Рудня Сидоровицька і замикається в селі Сидоровичі.  

З метою посилення заходів по недопущенню занесення збудника класичної чуми свиней на територію району управління ветеринарної медицини в Малинському районі звертає увагу керівників мисливських господарств МРГО «ТМР» (Ю.Й. Гриниха),                                                                                         МРГО СМК «Паперовик» (В. С. Гуменюк), ТОВ «Світ прогресивних технологій» (О. Н. Камалетдінов) на необхідність:

1. Посилити спостереження за популяцією диких кабанів на території мисливських угідь з метою своєчасного виявлення хворих, підозрілих в захворюванні та їх трупів;

         2. Привести чисельність дикого кабана у відповідність до оптимальної та підтримувати її на рівні передбаченому проектом організації та розвитку мисливського господарства, з метою зменшення міграцій продовжити їх підгодівлю (встановлення додаткових кормових столів, забезпечення їх функціонування);                                                           

        3.  Забезпечувати відбір та доставку проб для лабораторних досліджень на КЧС та АЧС від усіх відстріляних диких свиней;

        4. Задля проведення моніторингу даного захворювання в зоні спостереження до 25 листопада провести відстріл  диких свиней з послідуючим лабораторним дослідженням біоматеріалу (крові, селезінки, лімфатичних вузлів) на КЧС та АЧС.

   У свою чергу  сільським та селищним голів необхідно сприяти службі ветеринарної медицини в проведенні заходів щодо вакцинації свиней приватного сектору проти класичної чуми та інформувати  всіх громадян, які утримують свиней в особистих приватних господарствах, про заходи щодо запобігання та розповсюдження інфекції. Зокрема, щоб запобігти зараженню, свиней необхідно утримувати лише у закритих приміщеннях та не допускати їх контакту з іншими тваринами або сторонніми особами Слід також періодично обробляти тварин та приміщення проти кровососних комах (вошей, бліх), постійно вести боротьбу з гризунами, утриматись від згодовування свиням продуктів тваринного походження. Недопустимою є купівля живих тварин, продуктів харчування або кормів у карантинній зоні та в місцях стихійної торгівлі. У разі виявлення трупів диких свиней, для недопущення розповсюдження інфекції заборонено підходити близько до них, торкатися та проводити їх переміщення.

   Водночас, при найменших ознаках захворювання тварин, а також про всі випадки їх загибелі, необхідно повідомляти державну службу ветеринарної медицини за телефоном 5-15-53. До прибуття представників ветслужби треба вжити таких заходів: ізолювати хворих і з підозрою на захворювання свиней у тому самому приміщенні, де вони перебували; не проводити забій і реалізацію тварин усіх видів (включаючи птицю) і продуктів їхнього забою (м’яса, сала, шкіри, пір’я тощо); не вивозити свиней, корми, обладнання, інвентар, гній та підстилку за межі господарства; заборонити в’їзд на територію господарства та виїзд з нього будь-якого транспорту; заборонити вхід на свою територію іншим громадянам; виходити самому за межі власного господарства тільки після ретельної очистки  та дезинфекції взуття; забезпечити щільність огорожі господарства, яка б не дозволяла вільне переміщення людей і тварин.

                  Віктор Гвоздецький, начальник управління  ветеринарної медицини

                                                                                                в Малинському районі.